ESG
Bariery związane z wdrażaniem ESG. Wypełnij ankietę i zgarnij wejściówkę na konferencję.

Bariery związane z wdrażaniem ESG. Wypełnij ankietę i zgarnij wejściówkę na konferencję.

Coraz więcej firm dostrzega istotność polityki zrównoważonego rozwoju. Duże przedsiębiorstwa wdrażają zalecenia prawne, małe w obszarze ESG mogą szukać dodatkowej przewagi konkurencyjnej na rynku. Często jednak temat utyka na etapie strategii, a realnych działań brak. Jakie są bariery związane z wdrażaniem ESG w firmach? Dowiemy się z badania ankietowego przedsiębiorstw, które rozpoczyna Fundacja Poland Business Run i CRIF. Wśród uczestników ankiety zostanie rozlosowana wejściówka na konferencję CSR Poland 2024.

Kolejne przedsiębiorstwa wkrótce staną w obliczu obowiązkowego składania sprawozdań niefinansowych związanych z ESG, czyli kwestiami środowiska, społecznej odpowiedzialności czy zarządzaniem. W wielu przypadkach firmy nie są gotowe na przygotowanie dokumentów, nie mają wyspecjalizowanych pracowników i działów, a sporządzanie raportu powierzą np. działom HR i CSR.

 – Zdajemy sobie sprawę z roli działań HR i CSR w procesie audytowania i raportowania danych niefinansowych z obszaru ESG. Dlatego we współpracy z CRIF startujemy z projektem “Wsparcie HR w działaniach ESG”, przeznaczonym dla firm zainteresowanych takimi działaniami w procesie gromadzenia i raportowania danych ESG. Można wziąć w nim udział bez względu na etap zaangażowania firmy w działania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Celem projektu jest poznanie rzeczywistej wiedzy na temat ESG osób pracujących w działach HR i CSR oraz barier w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju poprzez przygotowanie praktycznych i dopasowanych do potrzeb materiałów edukacyjnych oraz propozycji pokonania tych barier w ich środowisku pracy. Organizatorzy zaplanowali badanie ankietowe i jego opracowanie wraz z komentarzami ekspertów, stworzenie e-booka oraz cyklu webinarów. Prezentacja i podsumowanie wniosków nastąpi podczas drugiej edycji konferencji CSR Poland w marcu 2024 r. w Krakowie. 

 – Ten projekt jest wartościową propozycją dla tych firm, które do tej pory nie były zainteresowane ESG (ponieważ nie dotyczy ich bezpośrednio legislacja), a prowadzą odpowiedzialny biznes i dodatkowo w certyfikacji ESG widzą potencjał budowania konkurencyjności na rynku, ale również dla przedsiębiorstw, które prowadzą już działania w obszarze środowiska, CSR i zrównoważonego rozwoju biznesu – powiedział Piotr Badura, Country Manager CRIF. – CRIF ma wiedzę w zakresie udostępniania narzędzi do oceny własnej ESG zbudowanych w oparciu o unijne ustawodawstwo i metodologię oraz doświadczenie współpracy z partnerami biznesowymi w zakresie zbierania i raportowania danych ESG – dodał.

Pierwszy etap projektu został już uruchomiony – badanie ankietowe skierowane do osób odpowiedzialnych za politykę CSR, działania HR, czy też specjalistów w obszarze ESG przedsiębiorstw. Wyniki ankiety pozwolą wychwycić realne bariery związane z realizacją wdrażania strategii ESG w firmach oraz na tej podstawie przygotować materiały edukacyjne. Udział w badaniu ankietowym oraz korzystanie z wypracowanych w projekcie materiałów jest bezpłatne.

_

Edycja 31.12.2023:

Dziękujemy za udział w badaniu. Informujemy, że wejściówkę na konferencję wylosowała Pani Barbara W.