69% pokolenia Z aktywnie stara się zminimalizować swój wpływ na środowisko.*
Kwestie klimatyczne odgrywają ważną rolę w podejmowaniu decyzji zawodowych. 55% przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że sprawdza wpływ marki na środowisko i jej politykę przed przyjęciem pracy.*
81% przedstawicieli pokolenia Z jest zainteresowanych bardziej elastyczną pracą lub skróceniem godzin pracy.*
Zetki chcą dbać o swój rozwój, dobrostan psychiczny, stawiają na balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Istotna jest dla nich dbałość o środowisko i budowanie otwartego, inkluzywnego środowiska, w którym każdy odnajdzie swoje miejsce. Tych samych wartości oczekują od swoich pracodawców, a w ich egzekwowaniu bywają bezkompromisowi.
Czy dla osób z pokolenia Z zrównoważony rozwój i działania na jego rzecz są już standardem? Jak powinniśmy zmienić nasz biznes, by przygotować się na pracę z młodymi ludźmi, którzy zasilają nasze zespoły, ale także jak pomóc nowym pokoleniom w wejściu na rynek pracy? Czy można wypracować w tej sytuacji mądry kompromis?
Aga Kozak – dziennikarka, podcasterka, trenerka, coach i wykładowczyni. Ukończyła kulturoznawstwo, medioznawstwo i amerykanistykę, studiując na krakowskim UJ, Middlesex University w Londynie i NYU w Nowym Jorku. Jest absolwentką Akademii Liderek, Wszechnicy UJ i Collegium Civitas.
Przez lata pracowała dla Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów i gazeta.pl. Pisała dla magazynów lifestylowych, kulinarnych i podróżniczych. Współprowadzi podcasty: „Sharing is caring”, „Femitalk” i „Podcast Intymny” – o dobrym, świadomym życiu i roli kobiet w społeczeństwie, a także “Sektor 3.0”. Swoich studentów uczy kreatywności, a pracowników firm wielu aspektów wellbeingu, ale także inkluzywności, empowermentu czy komunikacji.
Prowadzi gale, konferencje, wydarzenia i spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne. Stworzyła ogólnopolski projekt konferencji “Kobiety wiedzą co robią” i Festiwal Kręgi. Była stałą ekspertką m.in. Dzień Dobry TVN w zakresie wellbeingu. Aktualnie pisze dwie książki: o współczesnej męskości i o oddechu.
Anna Buczek – przedsiębiorczyni, trenerka biznesu, facylitatorka. Ma za sobą setki godzin na salach szkoleniowych, setki przepracowanych wyzwań HRowych i setki rozmów z pracownikami firm, które pomogły jej stać się kompletnym specjalistą w zarządzaniu zespołami ludzkimi. Oczywiście za tym wszystkim stoi wiele profesjonalnych certyfikatów, autorskich programów rozwojowych, kwalifikacje trenerskie i referencje od klientów.
Posiada własną markę BBHR, która podobnie jak jej założycielka ma dewizę – wprost o HR. Wierzy, że w pracy z właścicielami firm i ich zespołami nie powinno być tematów tabu; nie ma też problemów, których nie można wziąć na warsztat i ich rozwiązać.
Małgorzata Kazubska – ekspertka komunikacji, specjalizująca się w projektach społecznych
i edukacyjnych. Od 2009 roku związana z sektorem pozarządowym. Od ponad 4 lat, wraz z zespołem fundacji Katalyst Education, rozwija bezpłatne, cyfrowe narzędzia edukacyjne, które pomagają wyrównywać szanse polskich uczniów (Pi-stacja) i wspierają ich w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych (Mapa Karier).
Na co dzień prowadzi zespół komunikacji i odpowiada za upowszechnianie otwartych zasobów edukacyjnych oraz nawiązywanie strategicznych partnerstw z instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym. Doświadczenie w prowadzeniu projektów społecznych zdobywała m.in. w Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie koordynowała programy edukacji obywatelskiej i ekonomicznej oraz wdrażała wolontariat pracowniczy współpracując z biznesem w ramach CSR. Wcześniej związana z branżą PR, pracowała m.in. dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizatora kongresów HR i projektów certyfikacyjnych dla firm oraz dla operatora jednych z największych imprez targowych w Polsce. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz etnologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Dominik Kuc – Członek Rady Fundacji GrowSPACE, w ramach której zajmuje się wspieraniem edukacji i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey, inicjator Warszawskiej Linii Zdrowia Psychicznego, współautor raportu o dostępności opieki psychologicznej w szkołach i kolejkach do psychiatrów dziecięcych. Od 2023 roku współtworzy porozumienie „TAK dla Prewencji Suicydalnej”. Za działalność dla najmłodszych został honorowany nagrodą im. Janusza Korczaka.
Źródło:
*Badania Deloitte 2023 Gen Z and Millennial Survey