Inkluzywnie o języku - warsztaty komunikacji włączającej

Ane Piżl

Hiszpańskie przysłowie mówi, że kiedy Pedro opowiada o Juanie, dowiadujemy się więcej o Pedro, niż o Juanie. Każdą rzecz można powiedzieć tak, albo inaczej. I nie chodzi tylko o wybór konkretnych słów, ale też o formy gramatyczne, związki frazeologiczne i metafory, których na co dzień używamy w komunikacji. Język inkluzywny, to język, który zauważa i szanuje różnorodność. Widzi fakt, że mamy różną płeć, różne ciała, wiek, pochodzenie i zdrowie. I zawsze jesteśmy równi. Porozmawiajmy o tym, jak wyrażać w języku równość płci i szacunek wobec grup mniejszościowych oraz jak redagować wiadomości, by nie utrwalać krzywdzących stereotypów. O tym, jak mówić, by włączać wszystkich i destygmatyzować osoby narażone na niewidzialność lub lekceważenie. Warsztaty obejmują ćwiczenia, dyskusję i pracę w grupach.

Ane Piżl – edukatorka równościowa, honorowa członkini Amnesty International, felietonistka „Wysokich Obcasów” i absolwentka Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Otrzymała Koronę Równości za działania w internecie na rzecz tolerancji.

W 2022 r. została nominowana do nagrody Noizz Zmiany Roku’22 w kategorii Równouprawnienie, a rok wcześniej do LGBT+ Diamond Awards. Szkoli z języka włączającego, jest współautorką poradnika TRANSformacja o transinkluzywności w biznesie i podcastu Storytel „Jestem TRANS”. Działa w Towarzystwie Edukacji Antydyskryminacyjnej. W 2022 r. prowadziła Miasto Kobiet w TVN Style.