Dostępność na pierwszym planie. Jak projektować przestrzenie, produkty i technologie dla wszystkich?

Panel dyskusyjny

Tworzenie dostępnych przestrzeni, produktów i technologii to nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale przede wszystkim troska o równość i integrację. Zaproszeni goście opowiedzą o tym, jak w swoich firmach projektują przestrzenie, które odpowiadają na potrzeby różnych grup, w tym osób neuroróżnorodnych. Zastanowimy się, jak inkluzywne podejście do projektowania wpływa na komfort pracy, innowacyjność i poczucie bezpieczeństwa pracowników, a także, jak dostosowanie środowiska pracy do indywidualnych potrzeb przekłada się na efektywność organizacji i społeczną odpowiedzialność biznesu.

Moderatorka

Aga Kozak – Nauczycielka Dobrego Życia – dziennikarka, podcasterka i pisarka, łączącą to pole z działalnością szkoleniową dla NGO, firm, korporacji i podmiotów zajmujących się sztuką. Wykształcona i doświadczona coacherka, mentorka i trenerka rozwoju osobistego, pracująca na styku psychologii i antropologii. Ze względu na swoją multidyscyplinarność i intersekcjonalność, wnosi w swoją pracę edukacyjną zarówno solidną wiedzę, jak i błyskotliwe insighty.

Po godzinach pełni funkcję dyrektorki programu wydarzeń towarzyszących Boskiej Komedii – jednego z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie. Jest autorką rozmów z amerykańską pisarką i pedagożką Brené Brown, belgijsko-amerykańską psychoterapeutką Esther Perel oraz amerykańskim szefem kuchni i kucharzem Anthonym Bourdainem (jedyny polski wywiad). Laureatka LGBT+ Diamond Awards. Wyróżniona przez Forbes Women z swoją działalność edukacyjną.

Goście

Aneta Dziedzic

Liderka z 20-letnim stażem pracy w obszarze zarządzania projektami PMO i CSR. Łącząc podejście biznesowe z człowiekiem w centrum, działa na styku zarządzania projektami (PMO), odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) oraz różnorodności i włączania w miejscu pracy. Obecnie prowadzi projekt optymalizacji wykorzystania powierzchni biurowej, którego celem jest stworzenie dla HCLTech biura dostosowanego do modelu pracy hybrydowej. Jest również Neurodiversity Championką i działa aktywnie w obszarze neuroróżnorodności w środowisku pracy. 

Jako kierowniczka i wykładowczyni studiów podyplomowych na kierunku Neuroróżnorodność w miejscu pracy na Uniwersytecie SWPS kształtuje przyszłych agentów zmiany w zakresie zarządzania talentami. Angażuje się w takie inicjatywy jak Diverse Minds w ABSL, a także współpracuje z III sektorem i innymi podmiotami, dążąc przy tym do budowania szerokich koalicji na rzecz dobrych zmian. Nie tylko zarządza projektami w różnych obszarach, ale wprowadza również zmiany, które realnie wpływają na ludzi, organizacje i kulturę pracy. Dzięki unikalnemu profilowi kompetencji i wysokiej kreatywności realizuje innowacyjne projekty, w których efektywność rozwiązań i dobrostan człowieka idą w parze.

mgr Anna Sieroń – badaczka, projektantka, kulturoznawczyni. Naukowo interesuje się projektowaniem uniwersalnym, inkluzywnym i włączającym, a także badaniem projektowania oraz etyką badawczą. Mentorka w programie DareIT. Realizuje projekt badawczy „MeeTypes”, którego zadaniem jest identyfikacja i opis polskiej szkoły uczenia typografii. Współredaktorka tomu „Performatywność reprezentacji”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z metodologii badań, projektowania uniwersalnego, warsztatów projektowych, jak również seminaria dyplomowe.

Beata Cichy – Magistra socjologii oraz absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Koordynator i Audytor Dostępności na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wykładowczyni przedmiotu Technologie asystujące dla osób z niepełnosprawnością na AGH. Jej zainteresowania naukowe związane są z zagadnieniami socjologii niepełnosprawności i szeroko rozumianej dostępności. Przez cztery lata była zatrudniona jako specjalistka ds. dostępności w Muzeum Narodowym w Krakowie. Uczestniczyła w międzynarodowym Projekcie SPEKTRUM, którego celem było stworzenie narzędzi pomagających dostosować muzea do potrzeb osób ze spektrum autyzmu. 

Współpracowała jako ekspertka z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, badaczami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Akademią Sztuk Teatralnych w ramach projektu „AST Otwarta”, udostępniającego uczelnię do szczególnych potrzeb studentów. Od 2006 r. związana ze Stowarzyszeniem Klika, działającym na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchu. Występowała podczas The 1st Occupational Therapy Europe – OT-Europe 2024 Congress, Keynote 4 – Expert by experience „Feel the life through occupations. Impact of Occupational Therapy on life of a person with arthrogryposis.” Obecnie w Fundacji Biznes Bez Barier realizuje się jako ekspertka ds. dostępności, prowadząc szkolenia i audyty architektoniczne oraz informacyjno-komunikacyjne.

Marcin Złotkowski – Dyrektor wykonawczy w UBS, gdzie zajmuje stanowisko Head of Third Party Risk Management Global Policy, Regulations and Other Third Parties. Ekspert w dziedzinie zarządzania ryzykiem, kontroli oraz audytu wewnętrznego z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w międzynarodowych instytucjach finansowych. Aktywnie zaangażowany w projekty mające na celu wsparcie oraz szerzenie świadomości w temacie niepełnosprawności oraz neuroróżnorodności. Współsponsor polskiej sieci pracowniczej UBS Poland Ability Network.