CSR
Benefity dla pracowników – przykłady dodatków i świadczeń pozapłacowych

Benefity dla pracowników – przykłady dodatków i świadczeń pozapłacowych

Jako przykład CSRu zorientowanego na pracowników podaje się najczęściej benefity pracownicze, czyli wszelkie formy pozapłacowych świadczeń, dodatków i korzyści, oferowane osobom zatrudnionym w firmie. Przyjrzeliśmy się, jakie benefity dla pracowników są najpopularniejsze w sektorze usług biznesowych w Polsce.

Dane prezentowane poniżej pochodzą z raportu przygotowanego i opublikowanego w raporcie Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022. Z pełną treścią raportu można się zapoznać na stronie ABSL.

Jakie benefity dla pracowników stosowane są w polskich firmach?

Poniższy wykres przedstawia świadczenia pozapłacowe stosowane w 200 firmach sektora usług biznesowych, które wzięły udział w badaniu ABSL.

najpopularniejsze benefity pracownicze w Polsce
Świadczenia pozapłacowe i dodatki oferowane pracownikom na koniec I kwartału 2022 r. [źródło: https://absl.pl/storage/app/media/ABSL-2022-Raport.pdf]

Najpopularniejsze benefity pracownicze

  1. Prywatna opieka zdrowotna – wśród najczęściej stosowanych dodatków pozapłacowych prym wiedzie prywatna opieka zdrowotna. Stanowi to alternatywę dla nie zawsze efektywnego publicznego systemu opieki zdrowotnej.
  2. Elastyczne godziny pracy – na drugim miejscu znalazł się elastyczny czas pracy. Obecny rytm życia i jego różnorodność wpływają na potrzebę dostosowania godzin pracy do indywidualnych potrzeb.
  3. Grupowe ubezpieczenia na życie – ludzie często odkładają w czasie zakup indywidualnego ubezpieczenia na życie. Możliwość ubezpieczenia grupowego jest okazją do zabezpieczenia swojej przyszłości.
  4. Pakiet sportowy – tuż za podium uplasowały się dodatki na sport. Trend zdrowego i aktywnego stylu życia wśród pracowników sektora usług bardzo często składnia firmy do podejmowania decyzji o dofinansowaniu pakietów sportowych dla pracowników.
  5. Kursy językowe – czołówkę najpopularniejszych świadczeń pozapłacowych zamykają kursy językowe. Jest to dodatek, będący inwestycją w pracownika, a zatem przynoszącym często korzyści samemu pracodawcy.

Ciekawe benefity dla pracowników

  1. Pakiet stołówkowy i dofinansowywane posiłki – te dwa pakiety dotyczą podobnej kategorii. O ile pakiety stołówkowe były bardzo popularne przed pandemią, kiedy pracownicy pracowali w biurach, o tyle dofinansowanie posiłków jest często odpowiedzią na wyzwania pracy zdalnej.
  2. Kupony wakacyjne – zwiększona mobilność i rozwój turystyki sprawił, że coraz więcej osób zainteresowanych jest spędzaniem urlopu w ciekawych miejscach. Kupony wakacyjne pozwalają pracownikom na realizację ich podróżniczych marzeń.
  3. Zwrot kosztów dojazdu do pracy – wprawdzie zwrot kosztów dojazdu do pracy był stosowany od dawna, jednak powrót do biur po pandemii skłonił firmy do sięgnięcia po taką zachętę w rozmowach z pracownikami.
  4. Dzień wolny w dniu urodzin – ciekawym benefitem jest dodatkowy dzień wolny od pracy w dniu urodzin. Jest to nietypowa alternatywa dla tradycyjnych prezentów dla pracownika.

Nowoczesne świadczenia pozapłacowe dla pracowników

  1. Program zdrowia psychicznego – w ostatnich latach wzrosła świadomość społeczna na temat zdrowia psychicznego. Świadomość ta pojawiła się również wśród pracodawców. Pojawiają się programy, mające wspierać pracowników w dbaniu o zdrowie psychiczne.
  2. Dodatkowe dni przeznaczone na działania (z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu lub działań proekologicznych) – wolontariat i inicjatyw zorientowane społecznie są obecne od dawna w firmach z wdrożoną polityką CSR. W 2022 roku za sprawą kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie, firmy zwiększyły liczbę dni przeznaczonych na działania społeczne.
  3. Plan zakupu akcji pracowniczych – lokowanie kapitału w akcjach firmy jest dla pracowników interesującą okazją inwestycyjną, a przy okazji zwiększa odpowiedzialność za wizerunek pracodawcy. W końcu jest się nie tylko pracownikiem, ale też swego rodzaju współwłaścicielem.
  4. Wsparcie dla pracujących rodziców – programy zorientowane na wspieranie rodzin mają duże znaczenie dla pracowników, posiadających dzieci. Decyzja o posiadaniu dzieci często poprzedzona jest analizą możliwości kontynuowania kariery. Dlatego wsparcie pracodawcy w tym zakresie jest bardzo pozytywnie odbierane.

Benefity pozapłacowe dla pracowników stanowią istotny element strategii CSR w Polskich firmach. Przykłady działań w tym zakresie mają naprawdę szerokie spektrum. Istotne jest dopasowanie dodatków do strategii przedsiębiorstwa, ale też włączenie samych pracowników w proces doboru pakietu benefitów pracowniczych. Dzięki temu będą one właściwą odpowiedzią na potrzeby w firmie.